Tuba Büyüküstün hayatı

Tuba Büyüküstün hayatı

 

İstanbul'un 5 Temmuz 1982 doğumlu ünlü oyuncusu Tuba Büyüküstün'ün muhteşem kariyerine bir göz atalım. 

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekoru ve Kostüm Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra reklam dünyasında adını duyurdu ve yönetmen Tomris Giritlioğlu ile tanışarak oyunculuk serüvenine adım attı.

 

2004 yılında Çağan Irmak'ın yönettiği "Çemberimde Gül Oya" dizisindeki Zarife rolüyle büyük çıkışını yaparak dikkatleri üzerine çekti. Ardından, "Gülizar" adlı televizyon filminde başrolü paylaşarak başarısını perçinledi. Çağan Irmak'ın "Babam ve Oğlum" filminde de unutulmaz bir performans sergileyen Büyüküstün, televizyon dünyasında da etkileyici işlere imza attı. "Ihlamurlar Altında", "Asi", ve "Gönülçelen" gibi dizilerdeki rolleriyle hem Türkiye'de hem de Orta Doğu'da büyük bir hayran kitlesi kazandı.

 

Sinema dünyasında da adını duyuran Büyüküstün, "Sınav" ve "Yüreğine Sor" gibi filmlerde başrol oynayarak yeteneğini kanıtladı. 2013 yılında Star TV'de yayınlanmaya başlayan "20 Dakika" dizisindeki performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterilen ilk Türk oyuncu oldu.

 

Kişisel hayatında da fark yaratan Büyüküstün, 2011 yılında oyuncu Onur Saylak ile evlendi ve ikiz kızları Toprak ve Maya'yı kucaklarına aldı. Ancak, 2017'de evlilikleri sona erdi.

 

UNICEF Türkiye'nin iyi niyet elçisi olarak seçilen Büyüküstün, yardımseverliği ve oyunculuğundaki başarılarıyla ön plana çıktı. "Kara Para Aşk" dizisindeki performansıyla İhracatın Yıldızları Ödülü'nü kazanan ve Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu seçilen Büyüküstün, sinema dünyasındaki etkileyici kariyerine de devam etmektedir.

 

2015 yılında sinemaya geri dönerek "Orman", "Rüzgarın Hatıraları" ve "Dar Elbise" gibi filmlerde rol alan Büyüküstün, 2021 yılında Star TV'nin sevilen dizisi "Sefirin Kızı" kadrosuna dahil oldu.

 

Tuba Büyüküstün'ün oyunculuk kariyerinde yer alan önemli yapımlar arasında "Çemberimde Gül Oya", "Asi", "Gönülçelen", "Kara Para Aşk" gibi diziler ve "Babam ve Oğlum", "Sınav", "Yüreğine Sor" gibi filmler bulunmaktadır.

Tuba Büyüküstün hayatı
Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz