Engin Öztürk kimdir?

Engin Öztürk kimdir?

 

Engin Öztürk, 28 Eylül 1986'da Eskişehir'de doğdu. Babası asker emeklisi, annesi ev hanımı olan Öztürk, dört çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğudur.

 

Eğitim hayatına Eskişehir Fatih Anadolu Lisesi'nde başlayan Öztürk, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde tamamlamadan önce Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda ön lisans eğitimini aldı.

 

Tiyatro tutkusu, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda Tiyatro Kulübü'ne katılmasıyla başladı.

 

Kariyerine adım attığı ilk büyük yapım, 2010 yılında "Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisinde canlandırdığı Selim Yaşaran karakteri oldu. Dizi sona erdikten sonra, Ankara'da üniversite okurken, aynı zamanda barmenlik yaptığı barın sahibi olan ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu'nun başrolünde olduğu "Behzat Ç." dizisinde rol aldı.

 

Öztürk, Star TV'de yayınlanan "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde 2. Selim'i, "Hatırla Gönül" dizisinde ise iç mimarlık eğitimi alan marangoz Yusuf'u canlandırdı. Ayrıca "Sosyete" dizisinde Kerem Özkan karakterini başarıyla hayat verdi.

 

2018 yılında Netflix'in ilk Türk dizisi olan "The Protector"da Levent Topal rolünde yer alarak uluslararası arenada da adını duyurdu. "Biz Böyleyiz" filminde başrolü üstlenen Öztürk, son olarak Netflix'te yayınlanan absürt komedi dizisi "50m2"de rol aldı.

 

Kariyerindeki son başarısı, "Kader Evi" (Doğdugun Ev Kaderindir) dizisindeki etkileyici performansıyla dikkat çeken Engin Öztürk, izleyicileri büyülemeye devam ediyor.

 

Engin Öztürk'ün Dizi ve Film Serüveni

Fatmagül'ün Suçu Ne? (2010 - 2012)

 

Engin Öztürk, Beren Saat ile birlikte başrolü paylaştığı ve Ay Yapım tarafından yapılan bu dramatik televizyon dizisinde Kerim karakterini canlandırdı. Dizi, dört erkek tarafından tecavüze uğrayan ve tecavüzcülerden biriyle zorla evlendirilen Fatmagül'ün hikayesini anlatır.

 

Behzat C. Bir Ankara Polisiyesi (2012 - 2013)

 

Bu dizi, Polis Akademisi'nden mezun olan Behzat'ın cinayetleri çözmek için verdiği mücadeleyi konu alır. Engin Öztürk, dizinin bir bölümünde rol aldı.

 

Muhteşem Yüzyıl (2011 - 2014)

 

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın hayatını ve saraydaki entrikaları konu alan bu dizide Engin Öztürk, önemli bir rol olan 2. Selim'i canlandırdı.

 

Hayat Yolunda (2014)

 

Bu yapım, Dr. Veysel'in yönettiği özel bir hastane ve burada yaşananları konu alır. Engin Öztürk, beyin cerrahı Selim karakterini oynadı.

 

Hatırla Gönül (2015)

 

Hafızasını kaybeden genç bir kadının hikayesini anlatan bu dizide Engin Öztürk, başrollerden birini üstlendi.

 

Yüksek Sosyete (2016)

 

Engin Öztürk, emektar bir ailede büyüyen Kerem karakterini canlandırdığı bu dizide yer aldı. Hikaye, farklı dünyalardan gelen insanların hayatlarını konu alır.

 

Diriliş Ertuğrul (2017)

 

13. yüzyılda Anadolu'da geçen bu dizide Engin Öztürk, önemli bir karakter olarak yer aldı.

 

Koruyucu (Hakan Muhafız) (2018 - 2021)

 

Netflix'in ilk Türk dizisi olan "Koruyucu"da, İstanbul'u tarihi Ölümsüzler adlı bir grup tarafından tehdit edilen genç bir adam olan Hakan'ı canlandırdı.

 

Biz Böyleyiz (2020)

 

Yıllar sonra bir araya gelen bir grup arkadaşın hikayesini anlatan bu yapım, Engin Öztürk'ün de rol aldığı bir projedir.

 

50m2 (2020)

 

Gizemli bir kiralık katilin hikayesini anlatan bu dizide Engin Öztürk, başrol karakteri Gölge'yi canlandırdı.

 

Doğdugun Ev Kaderindir

 

Engin Öztürk, Gülseren Budayıcıoğlu'nun romanından uyarlanan ve gerçek bir hikayeyi konu alan bu dizide rol almaktadır.

Engin Öztürk kimdir?
Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz